Spánek byl a je zkoumán již řadu letu. Podle vědců nebyl spánek prokázán pouze u jednobuněčných organismů až na výjimky (např. některé druhy sinic).
Spánek je "nejvýživnější pokrm hostiny života." W. Shakespeare, Macbeth (1606)
Lenochod - v zajetí spí více než 16 hod., v divočině však nenaspí tolik. V Panamském pralese dostali lenochodi zařízení na měření spánku. Ukázalo se, že skutečně spí okolo 10 hodin, což je jako lidské dítě nebo teenager. Nejdéle spí zřejmě pásovci, až 18 hodin. Nejméně věnují spánku sloni - 2 hodiny.
V těle není jediný orgán a v mozku jediný proces, na který by spánek neměl pozitivní vliv. Spíte-li méně než 6-7 hodin pravidelně, není to dobré pro Váš imunitní systém. Ve spánku dochází k obnově mozku a těla, konsoliduje se nám paměť a zdají se nám sny.
Efektivní fungování našeho těla zajišťují vnitřní hodiny - cirkadiánní rytmus. Nastavují nám denní rytmus, kdy jít spát, kdy jíst a kdy být aktivní. Jsme -li s tímto rytmem v souladu, jsme nejzdravější.
K narušení těchto vnitřních hodin může dojít velmi snadno, například tím, že chodíme pozdě spát, jíme pozdě večer a máme málo fyzické aktivity. Už jedna probdělá noc může oslabit naše kognitivní schopnosti na celý týden.
Na základě mnoha studií, které uvádí ve své knize Cirkadiánní kód Profesor Satchin Panda, se uvádí negativní dopady spojené se spánkovou deprivací:
Káva má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Musíme ale zvažovat, kolik šálků kávy vypijeme a také kdy.
KOFEIN - (obsažený v čaji, hořké čokoládě, zmrzlině, v lécích na bolest) je látka, která snižuje potřebu spánku a udržuje nás vzhůru. Nevyšší hladina kofeinu je přibližně 30 min. po jeho pozření. Poločas rozpadu (doba potřebná na vyloučení 50% objemu je 5-7 hodin).
Zkuste si odpovědět na tyto otázky. Odpovědi mi můžete zaslat mailem a já Vám ráda odpovím, jak jste na tom s Vaším spánkem.
Pojďme se podívat, jak funguje Váš mozek a jak lze změnit nastavení mysli,
když víte, jakou odezvu Vám Vaše tělo dává.
Jeden z prvních ucelených nástrojů dynamické diagnostiky. Profesor R. Feuerstein vytvořil soubor testů, jejichž hlavním cílem je zjistit, jaký je potenciál rozvoje jedince, má-li příležitost k adekvátnímu zprostředkování a sleduje, za jakých okolností lze schopnosti jedince rozvíjet.
chci vědět víceDiagnostická metoda, díky níž je možné “nahlédnout” na práci mozku a jeho dysfunkce z hlediska kvantity (na rozdíl od klasického EEG). Na povrch hlavy je umístěno několik senzorů, které zaznamenávají elektrickou aktivitu mozku pro následnou analýzu.
chci vědět víceMetoda využívající vizualizaci a trénink fyziologické aktivity vyplývající z rozhraní mysli a těla. Používáním těchto signálů se lidé mohou naučit uvědomovat si obvykle nevědomé procesy. Trénovaný získává okamžitou informaci o tom, jak mozek a tělo při tréninku pracuje.
chci vědět více
Jitřní 2283, 252 28 Černošice
IČO: 271 18 428